Jak chránit koně před hmyzem

Chraňte svého koně před hmyzem: Účinné strategie a tipy

Letní období může být pro koně kvůli hmyzu velmi obtížné. Hmyz je nejen doopravdy otravný, ale může způsobovat ošklivé podráždění kůže, alergie a dokonce i přenášet nemoci. Pro majitele koní je proto důležité věnovat ochraně před hmyzem zvláštní pozornost. Přinášíme několik tipů, jak minimalizovat nepříjemnosti spojené s hmyzem a zajistit  tak pohodlí vašeho koně.

Základem je hygiena. Udržujte stáje a pastviny co nejvíce čisté a suché. Dobře odvodněné pastviny mohou také minimalizovat množství hmyzu. Do výběhu je možné taky nainstalovat různé pasti a lapače hmyzu.

Aktivní ochranou koně můžou být síťované deky a masky proti hmyzu. Deky i masky jsou obvykle vyrobeny z velmi lehkého materiálu takže jsou bezpečné i do velmi teplého počasí. Mnoho z nich nabízí také ochranu proti UV záření pro koně s citlivou kůží. Na trhu je již dnes mnoho střihů a druhů masek. Je možné vybírat například střihy bez uší, nebo velmi přiléhavé masky, které je obtížnější pro koně sundat. Pro ty, co mají rádi vyladěno vše do posledního detailu, lze vybírat mnoho barevných kombinací a potisků.

Repelenty jsou dalším účinným způsobem ochrany koní před hmyzem. Existují různé typy repelentů, včetně sprejů, gelů a krémů. Důležité je vybrat repelent, který je nejen vhodný pro vašeho koně, ale je také nutné vzít na vědomí, že v každé oblasti se vyskytují trochu jiné druhy hmyzu. Na našem trhu jsou velmi oblíbené repelenty Farnam Endure a Absorbine UltraShield, nicméně můžou být i koně kterým bude vyhovovat repelent přírodnější.

Přirozenou ochranu proti hmyzu lze podpořit ale i výživou. Mnoho chovatelů nedá dopustit na podávání kvasnic nebo česneku 

V závěru je důležité si uvědomit, že každý kůň může reagovat odlišně na různé metody ochrany před hmyzem. Proto je dobré vyzkoušet různé strategie a najít ty, které nejlépe vyhovují vašemu koni. S pravidelnou péčí a pozorností můžete minimalizovat nepříjemnosti spojené s hmyzem a zajistit tak pohodlí a zdraví vašeho koně během teplých měsíců.