Rýžové otruby – superkrmivo pro koně?

Jedním z nutričně nejvýhodnějším doplňkem, který můžeme koním podat jsou rýžové otruby. V čem spočívá jejich kouzlo?

Rýžové otruby jsou koncentrovaným zdrojem energie, díky čemuž jsou ideální pro koně, kteří vyžadují dodatečné kalorie k udržení tělesné kondice. Primárním zdrojem energie v rýžových otrubách je tuk, který je považován za „chladnou“ energii ve srovnání se škrobem, o kterém je známo, že způsobuje výbušnost některých koní. Zatímco někteří koně podávají optimální výkon při konzumaci stravy s normální hladinou škrobu, pro jiné jsou vhodnější nižší dávky škrobu. Rýžové otruby pak mohou být ideální součástí krmné s nízkým obsahem škrobu.

Další obrovskou výhodou rýžových otrub je jejich vliv na zdraví kůže a srsti. Díky vysokému obsahu tuku poskytují rýžové otruby kyselinu alfa-linolenovou (omega-3) a kyselinu linolovou (omega-6), esenciální aminokyseliny, které koně mohou získat jedině z potravy. U zvířat krmených stravou s nedostatkem esenciálních mastných kyselin se objevily problémy s kůží a srstí, včetně suché nebo šupinaté kůže, suché srsti a vypadávání srsti, takže se předpokládá, že esenciální mastné kyseliny jsou nedílnou součástí zdraví těchto tkání.

Třetí výhodou krmení rýžovými otrubami je snadné použití. Ve srovnání s jinými suplementy s vysokým obsahem tuku, zejména rostlinnými oleji, se rýžové otruby snadno vmíchají do krmné dávky. Většině koní také rýžové otruby chutnají a nemívají problém s jejich konzumací.

woman-3432069_1280