Tipy a triky: Jak na čisté bílé rajtky

Jeden z nejběžnějších nejezdeckých problémů, kterému jezdci musí čelit, jsou tmavé skvrny a fleky od sedla na bílých rajtkách nebo podsedlových dečkách. Dále to můžou být také zelené skvrny, které nám často naši čtyřnozí parťáci s láskou způsobují otíráním se o nás s plnou hubou trávy. A pokud jsme šikovní můžou to být další skvrny rozličného původu, často od místního občerstvení.

Většina z nás je pak zvyklá bílé rajtky hodit do pračky a doufat, že se skvrny vyperou. Velká část bílých rajtek by se ale v pračce vůbec prát neměla. Riskujeme tím, že se černé skvrny jen zaperou a už se jich nezbavíme. Bílé rajtky by se měly ideálně prát šetrně v ruce na 30 °C. Jiné značky rajtek mohou praní v pračce povolovat ale také při nižší teplotě, nejčastěji opět 30 °C. Nejjednodušší je řídit se pokyny na štítku. Prát samozřejmě jen s dalším bílým prádlem a s šetrným pracím prostředkem určeným pro bílé prádlo.

A pokud netoužíme drasticky zmenšit jejich velikost, neměli bychom je dávat ani do sušičky. I po vyprání ale často skvrny v oblasti posedlí zůstávají.

rajkty 

Jak si poradit se skvrnami v oblasti posedlí? Tady je pár tipů, které by mohly pomoci.

Prvním tipem, který nikdo nemá rád je samozřejmě prevence.

Před samotným závodem si přes své bílé rajtky můžete obléct návleky či uvázat zástěru, kterých je na trhu spoustu speciálně pro tyto účely. Ty rajtky ochrání alespoň před skvrnami od trávy, koních slin a krmení, hořčice, kečupu, …

Dalším tipem prevence je nemazat si sedlo na poslední chvíli. Je dobré jej takto ošetřit alespoň den předem, protože čerstvě namazaná kůže sedla, která ještě nevstřebala všechen ošetřující produkt bude mít tendenci, dělat fleky mnohem více.

Co ale dělat, když už fleky a skvrny máme?

Pokud si skvrny všimneme hned a nemáme zrovna minutu před startem je dobré vyčistit ji hned na místě. Namočte a opláchněte skvrnu ledovou vodou a trochou neutrálního mýdla. Studená voda zabrání usazení skvrny a tření čerstvé skvrny mýdlem Vám dává nejlepší šanci na rychlé odstranění. Pokud jej máte po ruce, můžete místo také předem ošetřit odstraňovačem skvrn.

Při následném čištění po závodech můžete zkusit tyto tipy:

  • Skvrny od trávy - Potřít kostkou ledu, poté po troškách přidávat bílý ocet, znovu potřít ledem nebo studenou vodou, nechat 30 minut až hodinu a poté vyprat.
  • Skvrny od sedla - Marseillské mýdlo + peruhličitan sodný (nebo produkt který jej obsahuje) - obojí seženete v drogistických potřebách od různých značek. Použít vždy se studenou vodou a poté nechat 30 minut až 1 hodinu a poté vyprat.

Doporučujeme nepoužívat bělidla. Bílé rajtky si tím můžeme úplně zničit.