Jak připravit koně na zimu

S příchodem chladného počasí spousta majitelů koní přemýšlí, jak by mohla svým čtyřnohým parťákům pomoci tuto teplotní změnu bez problémů překonat. Důležité bude hlavně kvalitní přesrstění, či v případě dekovaných koní správný výběr odpovídajících dek (o výběru dek ale někdy příště). Dále může být ohrožená také imunita koní, mohou být náchylnější k respiračním problémům či zánětlivým onemocněním. Přinášíme proto pár tipů na výživové doplňky, které se v tomto období mohou hodit.

deka

Lněné semínko

Pokud kůň není dekovaný, musí být na zimu připraven zejména kvalitní zimní srstí. Většina koní, přesrstí bez problémů sama, ale pokud si chceme být jistí, že náš kůň bude mít na zimu opravdu kvalitní srst, můžeme přidávat do krmné dávky lněné semínko. Lněné semínko je jeden z nejznámějších doplňků pro koně a spousta majitelů jej podává celoročně – docílí tak, kromě dalších výhod i krásné, lesklé a zdravé srsti. U lněného semínka je ale důležitá předchozí úprava – semínko musíme před podáním pomlít, uvařit, nebo zalít horkou vodou a nechat alespoň 15 min stát. Neupravené semínko by totiž pro koně mohlo být ve vyšších dávkách jedovaté – obsahuje kyselinu kyanovodíkovu. Denní dávka lněného semínka pro koně je 50–120 g.

Podívejte se na produkty v naší nabídce a vyberte si přesně ten, který potřebujete.

Kurkuma

Několik základních osvědčených tipů jsme vybrali i na podporu imunity. Prvním doplňkem, který se by se bez nadsázky dal nazvat superpotravinou je kurkuma. Ta se hojně využívá i jako výživový doplněk pro člověka či jako koření. Kurkuma má mnoho blahodárných účinků, ale nejvíce je známá pro své protizánětlivé účinky. Toho by mohli využít například majitelé jejichž koně trpí na podlomy, které se na podzim a v zimě vyskytují nejvíce. Krmná dávka pro koně je cca 25 g denně.

Česnek

Dalším ověřeným doplňkem, který známe také z kuchyně je česnek. Ten dokáže stimulovat imunitu koní, proto je vhodné podávat ho v přechodném období (zima–jaro). Chrání proti nachlazení, onemocnění horních cest dýchacích a chronickému zánětu průdušek. Česnek je také doplňkem, který je vhodný podávat celoročně. Při dlouhodobém užívání v letních měsících má totiž repelentní účinky.

Vitamin C

Vitamin C je nezbytný pro řadu důležitých metabolických dějů v organismu, zejména pro obranyschopnost organismu proti bakteriálním a virovým infekcím. Potřeba vitaminu C v organismu výrazně stoupá při zvýšené námaze, jako jsou pooperační a posttraumatické stavy, infekční onemocnění, respirační onemocnění, alergické projevy, stresové situace při přesunech, u starších jedinců s chronickými infekcemi a sníženou imunitou či vakcinace. Jednoduchým způsobem, jak koni dodat vitamin C je podávání šípků, které tento vitamin ve vysoké míře obsahují. Podávat je můžeme buď přímo do krmné dávky či jako odměnu – koním totiž většinou velmi chutná. Denní dávka pro velkého koně je cca 20 g což odpovídá 20 sušeným plodům.

Byliny 

Napomoci koňské imunitě můžeme také pomocí bylin. Jednou z nejznámějších bylin, která napomáhá předcházet zánětům a tiší bolest je heřmánek. Byliny se často podávají i ve směsích. Ty mohou obsahovat např. kokošku pastuší tobolku, pískavici řecké seno, kopřivu dvoudomou, skořici řezanou, borůvku lesní a další

Nachlazení a kašel

Pokud u koně začínáme pozorovat kašel, nemusíme hned panikařit, v tomto období se koně nachladí velmi snadno. Důležité ale je zajistit, aby se nachlazení jen nepřechodilo a nerozvinulo se ve větší respirační problém. Proto je dobré takovému koni již při začínajícím nachlazení podávat například jitrocelový sirup, či jiný doplněk, který je určený na kašel a respirační problémy.