Bezpečnost především!

Ačkoli čas strávený v sedle představuje pocit pohody, souznění či příjemné dávky adrenalinu, může také pro jezdce představovat určité riziko. Ať už jde o mladého koně, či koně profesora, může dojít k leknutí, nečekané reakci na vnější podněty nebo třeba jen dřívějšímu odskoku, než jezdec očekával, následované pádem jezdce. Bezpečnost jak koní, tak i jezdců by měla být v našem sportu vždy na prvním místě. Co se týče bezpečnosti jezdců, zde je pár tipů na bezpečnostní prvky, které mohou snížit riziko zranění při pádu jezdce. Mezi ty základní patří helmy, vesty a bezpečnostní třmeny.

_SA_2490

 

Absolutním základem je jezdecká přilba. Dnes už je snad názor, že helmu nosí jen ten, kdo se na koni bojí, přežitý. I neškodně vyhlížející zranění hlavy, může mít fatální následky. Proto bychom měli helmu mít opravdu pokaždé když na koně sedáme. Navíc dnes se helmy vyrábí již opravdu lehké, pohodlné a často opravdu stylové s nejrůznějšími ozdobnými detaily. Důležitým aspektem je, aby helma jezdci seděla, neškrtila, netlačila nebo naopak nebyla příliš volná. Velmi doporučujeme si helmu dobře vyzkoušet, jestli sedí správě, cítíte se v ní pohodlně a vydržíte ji mít na sobě po celou dobu ježdění. Na trhu jsou dostupné helmy v mnoha velikostech, tvarech i provedeních, takže věříme, že si tu správnou vybere každý. Dle pravidel ČJF je také helma povinná pro všechny jezdce ve všech disciplínách. Helma by také podle pravidel FEI měla splňovat evropskou normu VG01.040 2014-12. Doporučuje se také helmu vyměnit každých pět let, nebo po každém pádu.

Dalším skvělým bezpečnostním prvkem jsou jezdecké „páteřáky“ či vesty, které chrání záda jezdce. Protože vesty chrání celý hrudník a břicho poskytují ještě o něco větší bezpečí než páteřáky. Na druhou stranu nutno dodat, že páteřáky dovolují jezdci se v sedle o něco lépe hýbat než vesty, ve kterých se někdo může cítit trochu neohrabaně. Vesty jsou povinné ve skokových soutěžích pro všechny jezdce mladší 16 let. A jsou také povinné pro všechny jezdce bez rozdílu věku při terénní zkoušce v rámci všestrannosti.

 

Posledním důležitým prvkem, který bychom rádi zmínili jsou bezpečnostní třmeny. Ty jsou navrženy s otvírací, odnímatelnou či takovou částí která v případě většího tlaku povolí. Pokud by tedy mělo při pádu dojít k zaseknutí nohy jezdce ve třmenu, mobilní část se uvolní a zamezí se tak zranění, ke kterému by mohlo dojít následkem tažení jezdce koněm.

Kromě těchto tří hlavních bezpečnostních prvků existuje také řada dalších prvků, které mohou pomoci snížit riziko zranění při jízdě na koni, jako jsou například rukavice či jezdecké boty s pevnou špičkou a podrážkou. Tyto prvky pomáhají chránit jezdce před zraněním při pádu, ale také poskytují pohodlí a podporu během jízdy.

Bezpečnostní vybavení by rozhodně nemělo být zvláště u koní opomíjeno. I když nám koně rozhodně nemají v úmyslu ublížit,  tak i nevinné zakopnutí na krokové procházce může skončit ošklivým úrazem. A zdraví máme přece jen jedno.