Dekování koní

Dekování koní

S příchodem chladného počasí začíná pro mnohé majitele koní také období alchymie v podobě dekování. Pokud máme koně oholeného, nebo mu jednoduše nenarostla zimní srst tak, aby ho v chladnu dostatečně ochránila, uchýlíme se pravděpodobně právě k pořízení deky. Jak ale vybrat správnou deku? A kolik dek vlastně kůň potřebuje? Na trhu jsou dek tisícovky, v různých variantách materiálů, provedení i barev. Zde máme pár nejzákladnějších tipů, které můžou výběr správné deky usnadnit.

Základní parametr, který u výběru zimní deky sledujeme je gramáž na metr čtvereční. U každé zimní deky by tento parametr měl být udáván. Rozpětí se pohybuje od 0 do 600 g/m2. Volba gramáže deky se odvíjí od teploty.

 

 

Orientační přehled, jakou gramáž zvolit:

Lehké deky: 0­ - 50 g/m2; vhodné na jaro a podzim, mohou to být spíše jen pláštěnky, které koně ochrání před deštěm, ale kůň se v nich zbytečně nepřehřívá, vhodné do teploty okolo 15–10 °C

Středně těžké deky: 50–250 g/m2; vhodné do teploty okolo 10-5 °C, pro oholené koně spíše na jaro a podzim nebo jako stájová deka, pro neoholené koně často stačí na většinu zimy

Těžké deky: 300–600 g/m2; 300 g vystačí neoholeným koním do velkých mrazů, pro oholené koně je taková deka vhodná zhruba do teploty 0 °C, při větších mrazech je potřeba pro tyto koně zvolit vyšší gramáž.

 

Důležité je ale říci, že každý kůň je jiný a bude mít i trochu jiné nároky na dekování. Velký vliv má také prostředí, ve kterém kůň žije. Kůň, který ujde na pastvině denně i několik kilometrů, se bude sám zahřívat více a nebude potřebovat tak silnou deku jako kůň, který bude stát v paddocku nebo ve stáji. Podobně to bude i s koňmi, kteří mají celodenní přístup k senu, na rozdíl od koní, kteří jej dostávají na příděl. Je proto důležité zhodnotit i tyto aspekty a při volbě deky s nimi počítat. Nesmíme zapomenout také hlídat, aby deka pro koně nebyla příliš teplá, mohl by se pod ní začít potit a přehřívat se.